Osobní genealogie

PhDr. Ivo Augustin Sperát, genealog a nakladatel z Brna

Představím Vám náš vývod z předků (můj a mé paní), který začíná u našich potomků (Jana, Pavla a Lucie) a je zobrazen do 6. generace s fotografiemi, které se mi podařilo dohledat. Jinak mám některé větve vývodu zpracovány až po počátek matrik (vývod = rodokmen sestavený z rodičovských párů do cca 1600). 

Co se týče rozrodu, zde mám počátek v 16. století u Jana Sperata z Olešnice (Sperat - latinsky "ten, který doufá"). Rozrod je sestaven kompletně s návazností na všechny žijící Speráty (v současnosti 28 mužů a 32 žen). Nebudu jej zde zveřejňovat, ale případným zájemcům rád rozrod předvedu osobně (rozrod = všichni potomci nejstaršího nalezeného předka narození po mužské linii). Takže neváhejte napsat.

V jedné z mých větví vývodu z předků jsem dospěl až ke starobylému rodu vladyků Vidláků z Radslavic na dvoře pod Svatoslaví, pánů na Pohořílkách, Zhoři, Ochozi a Černém lese. Uvádím zde jejich historii, erb, pečeť, kresby tvrze a návaznost až k mé osobě.

Chtěl bych zde rovněž uveřejnit několik zajímavých životopisů mých předků. Nejzajímavější považuji životopis mého prapradědečka Jana Apostla Nečase, který jsem našel v pozůstalosti svého dědečka. Tento životopis s drsnou skutečností odráží život v 19. století, bohužel není dokončen. Další listy nebyly nalezeny, nicméně ve fantazii si můžeme představovat mnoho různých, krásných konců.....

Další mimořádně zajímavý životopis je prababičky mé ženy Ludmily Štarhové rozené Suchánkové.